fbpx
rozet_35yil.png'Ölüm sen olmayan her şeyi bırakır seni alır,
Meditasyon sen olmayan her şeyi alır, seni bırakır.'
                                                    Nazmi Gür 
 

 


 

Meditasyon yapmamızın amacı, zihnimizi sürekli barış içinde ve sakin kılmaktır. Zihnimiz sakin ve barış içinde olduğunda, huzursuzluklardan ve kaygılardan arınır ve dolayısıyla mutlu olur.
 
Eğer zihnimiz sakin değilse, yaşam şartlarımız çok iyi de olsa, gerçekten mutlu olmak çok zorlaşır. Hep birşeyler eksik kalır. Mutlu olduğumuzu hissettiğimiz bir anın ertesinde bir mutsuzluk anı hep olasıdır. Dostlarımız ve sevdiklerimiz bize mutlu olduğumuzu telkin etseler de, içimizde mutlu olmadığımızı biliriz, durumumuzu kabullenmeye çalışırız...
 
Düzenli meditasyon yaptığımızda, içsel barışımız anlamında da, günlük yaşamımızda karşılaştığımız, ilişkide olduğumuz kişiler ve olaylarla da, barış içinde olur; gitgide daha saflaşan ve sonunda en zor şartlarda dahi bizi terketmeyen saf mutluluğa ulaşırız. Düzenli olarak yapacağımız meditasyon, bize zihnimizi dış nedenlere bağımlı olmadan kontrol edebileceğimiz bir içsel netlik ve derinlik kazandırır. 
 
Zaman içinde, dengeli olmayan, aşırı heyecanlar ve ümitsizlikler arasında gidip gelen, mutlu olmak için nedenler arayan zihnimizle yaşamak yerine; zihinsel dengemizi kurmayı ve yaşamımızda var olduğumuz sürece eksik olmayacak salınımlardan, gelgitlerden, karışıklıklardan, kaybedişlerden (ve kazanışlardan), heyecanlardan ve kaygılardan etkilenmeden, yaşanması gerekeni; “kesintisiz ve nedensiz mutluluğu” yaşamayı öğreniriz.
 
 
MÜZİKLİ DANSLI KUTLAMA
 
* Osho tekniğini diğer meditasyon yöntemlerinden ayıran nedir? 
 
Osho tekniği modern insanlar için yaratılmış bir teknik. Bizim gibi modern insanlar için uygulaması çok daha kolay. Çünkü günümüz insanı için sessiz sakin bir yer bulmak çok zor. Ayrıca, beynimiz sürekli meşgul. Çok fazla giren bilgi var. Hayat çok hızlı gelişiyor. Hayatımızı devam ettirebilmek için bir şeyler öğrenmek zorundayız. Bu da bizi oldukça yoruyor. Oysa, Budizm zamanında böyle bir yaşam tarzı yoktu. İnsanlar istedikleri her yerde meditasyon yapabiliyorlardı.
 
* Müzik ve dansın ne gibi bir etkisi oluyor? 
 
Bu tür meditasyon çalışmasında içsel ve yürekten yaklaşım, katılımcıları huzurun ve sessizliğin derinliklerine götürüyor. Çünkü günlük hayatımızı yaşarken çok fazla sinirliyiz. Başımıza gelen her şey için başkalarını suçluyoruz.Yani, kısaca kendimizi ve vücudumuzu yormak için belki farkında olmadan elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Osho teknikleri sayesinde vücut dinlenme imkânı buluyor. Problemlere daha net bakabiliyorsunuz. 
 
YAŞADIĞINIZ ANIN FARKINA VARIN
 
* Bu yöntemde meditasyon yapmak için özel bir yerde olmak gerekiyor mu? 
 
Zaten Osho'yu diğer meditasyon uzmanlarından farklı kılan özelliği de bu. Yani, meditasyon yapmak için dağlarda tek başına yaşamak gerekmiyor. Bu tekniklerin amacı meditasyonu öğrenip, bunu normal hayatımıza rahatlıkla uygulayabilmek. 
 
* Yöntemi nedir? 
 
İnsanlar vücutlarını gerçekten hissetmiyor. Elimizi bir yere çarptığımız zaman acı hissettiğimiz için elimiz olduğunu hissediyoruz. Vücudumuzu yaşadığımız ağrıyla bağlantılı olarak hissediyoruz. Ama asıl önemli olan, sağlıklıyken vücudumuzu hissedebilmek. Vücudumuzun farkında olmamız normal zamanda bile gerçek meditasyona giden yolu açıyor. Bu meditasyonun en büyük farkı, anı fark etmemizi sağlaması. Çünkü beynimiz hem geçmişi hem de geleceği düşünerek çalışır. Normal hayatımızı yaşarken o an bir şey yaptığımızda daha çok ya geçmişte yaşadığımız bir şeyi düşünüyor ya da geleceği planlıyoruz. Oysa ki, yaşadığımız anın farkına varmak çok önemli. Meditasyonun anlamı yaşadığımız anın farkına varmaktır. Sadece hayatta birkaç eylemi yaparken o anı düşünürüz.
 
* Nedir bu anlar? 
 
Yemek yerken, duş alırken ve çalışırken ne geçmişi ne de geleceği düşünüyoruz. Sadece o anı düşünüp, başka bir şey düşünmüyoruz. Bir şeyler yerken de aynı şekilde. Sadece o ana konsantre oluyoruz. Yani bir anlamda meditasyon yapıyoruz. Oysa, aynı şey yürüyüşe çıktığımızda geçerli değil. Ayaklarımızı yere basmamız ve yürümek bizi düşünmeye itiyor. Geçmişi düşünmeye başladığımızda, kendimizi durdurup şu anı düşünmeye çalışmalıyız. Bunun için kendimizin farkında olmalıyız. Meditasyonu günde bir saat yapmak önemli değil. Bütün hayatımıza yaymak önemli. Bu yüzden de meditasyon hayatımızın bir parçası olmak zorunda.
 
* Yaşadığımız anın farkında olmayı nasıl öğrenebiliriz? 
 
Önemli olan alışkanlıklarımızı bırakmak. Beyin sürekli konuşur. Çünkü çok dolu. Bütün bu yaptıklarımız ise, bir alışkanlık. Bu yüzden de alışkanlıkları değiştirmek gerekiyor. 
 
Meditasyon sınıflarına katılmak ve daha detaylı bilgi almak için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atabilir veya referans sitelerimizden www.zamanyolcusu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Diğer dersler ve program için tıklayınız.
Go to top