fbpx


Korkularınızı incelemeyi öğrenmelisiniz. Neden onları sorgulamaktan kaçıyorsunuz ki? Neden sürekli olumsuz düşünüp duruyorsunuz? Bu şekilde kendinize ne yaptığınızın farkında mısınız? Unutmayın ki korku, tehlikeyi davet eder. Kendi kendinizi tehlikenin içine atmayın.

Yemek, uyku, seks ve kendi nefsini düşünmek… İşte bu dört ilkel akarsu kaynağından adeta bir duygu pınarı doğar. Tüm duygusal problemleriniz bu dört ilkel kaynaktan biriyle ilgilidir; beşincisi yoktur. Yirmi beş yıllık çalışma ve deneyimler doğrultusunda söylüyorum; öyle ya da böyle tüm korkularınız, tüm duygularınız bu dört kaynakla ilişkilidir. Bu duygular, yaratıcı ve faydalı duygulara dönüştürülebilir. Gauranga [Sri Krishna Chaitanya Mahaprabhu] duyguları nasıl kullanacağını ve bu yolla vecd* haline nasıl erişeceğini çok iyi bilirdi. Tüm büyük insanlar, bir şekilde bu duygusal güçleriyle temasa geçebilmişlerdir. Akıl ve düşünme yoluyla gelen bilgelik berkemal** değildir. Duygular aracılığıyla gelen bilgelik ise sizi vecd halinin doruklarına çıkarabilir. Bhakti*** ya da aşkın yolundan giden tüm büyük bilgeler, bu güçle hemhal olmuşlardır.

Dolayısıyla bu dört kaynak (yemek, uyku, seks ve nefs) birbiriyle ilişkilidir. Çok saygı duyduğum İrlandalı bir kadın vardı. Ona annem gibi saygı duymuştum. Amerika’da Himalaya Enstitüsü’nü kurmama yardım etmişti. Bazen tartışırdık. Geceleri sessizce mutfağa gidip yemek yer ve sabah olunca da hiçbir şey yemediğine yemin ederdi. İkame Kuralı vardır. Geceleri yemek yeme davranışının altında yatan psikolojik neden, aslında evlenememiş olmasıydı. İrlandalı ailesi oldukça muhafazakar bir aileydi. Tüm erkek kardeşlerini, kardeşlerinin eşlerini, onların çocuklarını, herkesi çekip çevirir kontrol ederdi. Ailenin reisi bu kadındı. Bu yüzden de ailesi uğruna evlenemedi. Bu formülü unutmayın; tüm beden zihindedir, ama zihnin tamamı bedende değildir.

Tanrıdan, tanrının kutsal kitaplarından, dinlerden bahsediyoruz. Ama hayatımızdaki en temel şeyleri anlamazsak, bunlar bize hiçbir fayda sağlamaz. Esas bu dört kaynağı disipline etmeyi öğrenin, çünkü tüm problemlerinizin kök nedeni bu dördünden birinde saklıdır.

Alışkanlıklarınızın kurbanısınız. Siz kimsiniz? Siz alışkanlıklarınızın toplamısınız, siz bunlarsınız. Ve alışkanlıklarınız, tekrarlanan eylemlerinizin sonucudur. Eylemleriniz ise bu dört kaynak ile ilişkilidir. Maalesef ki bunun için yazılmış bir kitap mevcut değildir. Size söylüyorum, hiçbir yerde pratik konularla ilgili yazılmış kitaplar yoktur. Öz disiplin, bizim eğitim hayatımızda esas eksik olan şeydir. Çocuklardan erdemle konuşmalarını, yol almalarını, nazik ve açık sözlü olmalarını talep eden müfredatlar, öğretmenler nerede? Ne yazık ki böyle bir müfredat yok. Bu temel noktalar günlük hayatımızda eksiktir. Bu disiplinler, öğretiler okullarda bahsedilirse epey yardımcı olacaktır. Çocuklarımıza yemek, uyku, seks ve nefsimiz hakkında bir şeyler öğretilmelidir. Eğer özgür, mutlu, neşeli bir hayat sürdürmek istiyorsak bu dört ilkel kaynağımızı anlayabilmemiz gerekir.

 

Çeviri Notları:

    *Vecd: Aşk, muhabbet. Kendinden geçecek, unutacak kadar İlâhî bir aşk hali. 
  **Berkemal: Kusursuz, noksansız
***Bhakti: Tanrı veya manevi düşünceler için "duygusal adanmışlık" hali.

 

Yazan: Swami Rama
Çeviren: Şükran Karaduman
Kaynakça: https://www.ahymsin.org/examine-your-fears/
Go to top